Domaćini iz Begeča prave unikatnu rakiju: Za litar potroše 20 kilograma ovog povrća – Najviše kupuju stranci

|

Jedno gazdinstvo iz Begeča napravilo je rakiju od šargerepe, takovzvanu „šargarepovaču“, a za litar tog unikatnog napitka, kako kažu, potrebno je 20 kilograma povrća. Flašu unikatnog pića prodaju za 1.200 dinara, a osim domaćih kupaca, rakija je tražena i u Slovačkoj, Mađarskoj, Bosni i Hercegovini i u Hrvatskoj.

Žena koja ispred svoje kuće prodaje ovu rakiju, kaže da da je njen deda došao na ideju da pored viljamovke i dunje, na svom salašu peče i šargarepu. Ona kaže da je proces pečenja ove rakije dug i zahtevan, ali da, njena porodica to radi iz ljubavi, te im ne pada tako teško.

Dodaje da se uzgojem šargarepe u njenoj porodici bave svi, od najstarijih do najmlađih i da su čak nekoliko puta učestvovali i na poznatoj begečkoj „Šargarepijadi“.

Begečka šargarepa proglašena je za proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom 2017. godine i zbog specifičnih karakteristika i kvaliteta postala je treći sertifikovan proizvod na teritoriji Novog Sada, a druga zaštićena šargarepa u Evropi.

Cena rakije se u sivoj zoni kreće i do 1.000 dinara po litru, pa je i zarada odlična. Kvalitet rakije je raznovrstan, i pored samog načina pripreme, zavisi i od kvaliteta kazana u kojem se prave. Što se tiče same navike konzumenata rakije, ona ide upravo u prilog proizvođača u sivoj zoni, jer će domaća će uvek biti ispred svake sa etiketom.

Svako ko pravi rakiju za sopstvene potrebe ne polaže mnogo na izgled ambalaže, niti mu je stalo do samog dizajna flaše u koju će spakovati gotov proizvod. Bitan je način pripreme, kao i uslovi u kojima će rakija da „leži“, odnosno njen kvalitet.

Izvor: kurir.rs