Nove cene mleka, šećera i vekne sava: Ove 3 namirnice ne smeju nikako da poskupe – Ministarstvu poljoprivrede se oglasilo

|

Od prošle nedelje su na snazi nove cene mleka, hleba i šećera. Litar svežeg mleka kreće se oko 115 dinara do 172 dinara za dugotrajno, cena šećera iznosi 109 dinara po kilogramu, dok ćemo veknu hleba “sava” u naredna 2 meseca plaćati najviše 53,3 dinara.

Stare cene će ostati za ulje, brašno i svinjsko meso.

Cena mleka je odmrznuta, a šećera i hleba ograničena na najviše 109 dinara, odnosno oko 53 za veknu sava.

Nedugo nakon što je Vlada donela odluku o odmrzavanju cene mleka, cenovnici u radnjama su promenjeni. Razlika u ceni sada je prilična, a ponuda neujednačena. Prethodno maksimalna ograničena cena dugotrajnog mleka iznosila je 129 dinara, sada litar ide i preko 170 dinara. Kada je reč o svežem mleku, cene se kreću od 165 dinara za litar, do najviše 200 za litar i po.

Razlog zbog čega je doneta odluka da se ograničena cena mleka ne primenjuje jeste stanje na tržištu, pritisak visokih cena ali i namera da se članicama Open Balkana obezbedi nesmetano snadbevanje mlekom – rekli su u Ministarstvu poljoprivrede.

Vlada Srbije je na sednici u četvrtak usvojila izmenjenu uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba, čime cena ove namirnice ograničena naredna 2 meseca. To znači da od četvrtka pa u narednih 60 dana cena hleba “sava” biće 53, 3 dinara.

Novom uredbom doneta je i odluka o novoj ceni šećera. Najviša cena kristal šećera biće 109,99 dinara po kilogramu. Podsetimo prethodna cena bila je ograničena na 102,99, do 30. avgusta. Kako je naglašeno ovom odlukom namera je da se obezbede dovoljne količine na tržištu.

Indeks globalnih cena prehrambenih proizvoda pao je u septembru 2022. šesti mesec zaredom usled oštrog pada kotacija biljnih ulja, koji je više nego kompenzovao rast cena žitarica, navodi se u izveštaju koji je juče objavila Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).

FAO-v indeks cena hrane, koji prati mesečne promene međunarodnih cena korpe prehrambenih proizvoda kojima se obično trguje, iznosio je u septembru u proseku 136,3 poena, i niži je za 1,1 odsto nego u avgustu, ali je za 5,5 procenata viši u odnosu na godinu dana ranije.

Izvor: blic.rs