EPS građanima šalje opomene za dugovanja: Da li zbog neplaćanja takse za RTS mogu da vam isključe struju?

|

Mnogim građanima Srbije ovih dana stižu opomene za plaćanje zastarelih dugova za struju. Potrošači koji imaju dugovanja dobijaju opomene pred isključenje sa mreže, ukoliko te dugove ne izmire, upozorava u izjavi za Nova.rs predsednik Udruženja za zaštitu potrošača “Efektiva” Dejan Gavrilović. On kaže da plaćanje računa nije sporno, ali objašnjava i šta kaže Zakon. Kada dugovi zastarevaju?

Prema Gavrilovićevim rečima, prva sporna stvar jeste slučaj neplaćanja takse za RTS.

Naime, određeni broj potrošača su samoinicijativno račun za struju umanjivali za iznos pretplate za javni servis, koji je inače sastavni deo mesečnog računa za struju, jer su mišljenja da nema potrebe da istu stvar plaćaju dva puta, budući da ovu uslugu već plaćaju kablovskom operateru.

Godine neplaćanje takse za RTS napravile su dug i sada EPS preti da će ovim potrošačima isključiti struju, ukoliko svoj dug ne izmire.

“Drugi primer je jednostavno dug, nastao višegodišnjim neplaćanjem računa u celosti, a treći se odnosi na potrošače kojima je već isključena struja, oni bi da da je uključe ponovo, ali ih iz EPS-a uslovljavaju plaćanjem zastarelog duga”, objašnjava Gavrilović kome još stižu opomene pred isključenje.

Član 85. Zakona o zaštiti potrošača, reguliše ova pitanja. Kako Gavrilović kaže, EPS ima pravo da obustavi pružanje usluge, ako je prošlo više od dva meseca od dospeća računa za pružene usluge.

Dalje objašnjava da EPS pruža uslugu isporuke električne energije, ali ne i emitovanja televizijskog signala, što dalje znači da ta pretplata nije usluga koju Elektroprivreda Srbije pruža, a samim tim, zbog neplaćanja iste, EPS ne može obustaviti isporuku struje, koja je u ovom slučaju plaćena.

Četvrtim stavom ovog člana zabranjuje se trgovcu, u ovom slučaju EPS-u, da posegne za isključenjem sa mreže, ako je potrošač, po dobijanju opomene, osporio postojanje i visinu duga i nastavio da plaća tekuće obaveze za isporučenu uslugu.

Dakle, objašnjava Gavrilović, na opomenu treba odgovoriti, osporiti postojanje duga na način da on nije usluga koju pruža EPS, onako kako je to definisano Zakonom i treba nastaviti sa uplatama prispelih računa.

“Za dalji pokušaj naplate dugovanja, EPS može da inicira sudski postupak, u kom bi se dokazivala osnovanost naplate TV takse, ali potrošača ne sme da isključi sa mreže”, objašnjava Gavrilović.

On dodaje i da poslednji, vrlo važan stav ovog člana kaže da je “zabranjeno trgovcu da, u slučaju isključenja potrošača sa distributivne mreže, odnosno obustave pružanja usluga od opšteg ekonomskog interesa, uslovljava ponovno uključenje, odnosno nastavak pružanja usluge plaćanjem dugova potrošača koji su zastareli u smislu zakona kojim se uređuju obligacioni odnosi.”

Dakle, za primere u kojima je već ranije došlo do isključenja sa mreže, EPS ne sme da uslovljava plaćanje zastarelih dugova, već mora da uključi potrošača na mrežu, uz plaćanje odgovarajuće naknade, odnosno takse za priključak i eventualno plaćanje dela duga koji nije zastareo.

Prema ovom stavu, EPS ima pravo da pri ponovnom uključenju na mrežu zahteva isplatu duga, ali samo ukoliko je dug nastao pre manje od godinu dana.

Izvor: nova.rs