Ne perite automobile, crvena kiša se očekuje i danas: Stručnjaci objašnjavaju o čemu je reč

|

Juče ujutru je padala prljava kiša u Srbiji, a kako objašnjava meteorolog Nedeljko Todorović, reč je o kiši sa česticama peska iz Sahare, a on sve savetuje da svoje četvorotočkaše ne peru, jer se ona očekuje i danas.

Meteorolog ističe da je crvena kiša prirodna pokava se kod nas dešava barem jednom tokom zime, a uglavnom se dešava pred promenu vremena.

– Prljava kiša padala je samo uveče, a ovog jutra moguća je tek ponegde. Zato, ako planirate da perete automobil, to uradite večeras – savetuje meteorolog Nedeljković.

To je bio pesak iz Sahare koji je vetar doneo iznad Srbije i koji je s kišnim kapima pao na tlo.

– Ciklonska aktivnost iznad Pirinejskog poluostrva 14. marta uslovila je jako južno visinsko strujanje, s brzinama vetra od preko 100 kilometara na čas, i na područje Evrope donela je posle dva dana velike količine saharskog peska i prašine iz Afrike. Peščani saharski oblak najpre je zahvatio delove Španije, zatim Francuske i Alpa. Kiša je puna peska, blata i obojena je crvenom bojom. Saharski oblak je tokom noći zahvatio Vojvodinu, a pred zoru i Beograd. Usled slabe kiše koja je padala na kolima su ostali tragovi peska i blata – objašnjava meteorolog Ivan Ristić i dodaje da uticaj saharskog oblaka prestaje u Srbiji.

Sajt Beoeko pokazao je visok nivo zagađenosti vazduha. Ristić objašnjava da je u vazduhu dosta PM 10 čestica.

– Kad pada kiša, dolazi do silaznih strujanja pa same čestice mogu da se spuštaju prema tlu i onda je zagađenje veće. Kad kiša padne na tlo, ona tu ostaje, a potom i isparava, na šta se često zaboravlja. Tako je i u gradovima u kojima nije padala kiša bilo prašine – kaže meteorolog.

Kako je objasnio, čestice koje su strujale juče veličine su čestica prašine koje možemo da udišemo. Dr Radmila Šehić, specijalista opšte medicine kaže da je preporuka napolju nositi maske kad je zagađenost vazduha visoka.

– Oni koji su pokisli od saharske kiše nemaju čega da se plaše. Kiša je zapravo ta koja nam je pomogla. Vazduh nam je inače zagađeniji zimi, to nije retkost s obzirom na grejnu sezonu, a saharska kiša nije nova pojava. Dobro je što je kiša pala jer je ona sve te loše čestice pokupila poput nekog ispirača. Bez nje bismo teže podneli zagađenost. Kiša nam je oslobodila disajni put da možemo normalno da dišemo, kao što nam pomaže i kod alergena, na primer polena – kaže dr Šehić.

Izvor: pink.rs