Subotičanima koji su radili na brodu stigla rešenja za porez: “Traže da platim 10.000 evra – Tri dana nisam mogao da dođem sebi”

|

Iako položaj pomaraca u Srbiji nije regulisan, Subotičani koji godinama rade na brodovima u svetu, dobili su sredinom decembra prošle godine privremena rešenja o plaćanju poreza na dohodak građana u Srbiji za 2017. godinu, a iznosi se kreću i do 15.000 evra. Građani su bili šokirani iznosima koje treba da plate državi, ali i načinom na koji se potražuju sredstva.

“Prema nezvaničnim informacijama, više od 20.000 državljana Srbije radi na brodovima u inostranstvu, a veliki broj njih platu dobija na račune u Srbiji. Mnogi od njih su ranijih godina pokušavali da plate porez, ali ih je poreska administracija odbila jer njihov status nije bio regulisan posebnim zakonom, niti je postojao formular za samooporezivanje“, navodi portal Magločistač.

Veliki broj građana preko advokata se žalilo na ovakva rešenja, a Udruženje pomoraca Srbije se tim povodom, 30. decembra 2022. godine obratilo, otvorenim pismom predsedniku Srbije.

Subotičanin Saša Milanković radio je na brodu kao kuvar, a Poreskoj upravi treba da plati 10.000 evra, jer mesečna rata iznosi 9.380 dinara.

“Ostao sam šokiran. Tri dana nisam mogao da dođem sebi. Ovde živim i radim, nemam neku rezervnu zemlju gde bih otišao. Volim tu gde jesam, volim Suboticu“, rekao je Milanković.

Veću grupu pomoraca zastupa advokatica Olivera Jelić iz Beograda, koja je navela da se ne može govoriti o retroaktivnoj primeni, jer država pet godina unazad ima pravo da naplati porez od građana.

“Poreska uprava je dobila informaciju od banaka da je neki novac iz inostranstva legao na račune državljana Srbije, ali ne zna po kom osnovu. Međutim, nije u potpunosti utvrdila činjenično stanje i ne zna iz kog izvora su nastali ti prihodi, nego je išla linijom manjeg otpora i uzela najpovoljniju stopu od 20 odsto i utvrdila poresku obavezu“, objasnila je Jelić.

Kako advokatica dalje kaže, ni Poreska uprava nije dobro postupila jer nije pozvala stranke da im one pruže informacije od čega taj prihod dolazi. Dodaje da su njeni klijenti uložili žalbu i na osnov i na visinu naznačenih iznosa, a da se pretpostavlja da je, zbog mogućih korekcija iznosa, Poreska uprava donela privremena, a ne trajna rešenja.

Jelić je istakla da ukoliko neko odbije da plati porez da država može da blokira račune i pokrene postupak prinudne naplate, a obračunaće se i kamata.

Izvor: mondo.rs