Šta građani misle o naplaćivanju ulaza u Hram Svetog Save? Mnogi se bune, većina se složila u jednom

|

Hram Svetog Save jedna je od destinacija koju većina turista koji posete Beograd obavezno poseti. Prema obaveštenju koje je postavljeno na sajtu Hrama Svetog Save, od 1. oktobra upravo za organizovane grupe koje dolaze sa turističkim vodičima počinje naplata ulaza u iznosu od 300 dinara.

Ekipa portala Espreso obišla tim povodom obišla je Hram Svetog Save koji je baš u tom trenutku obilazilo nekoliko turističkih grupa.

Da bi vodiči unutar hrama govorili, kako o pravoslavnoj verosipovesti, tako i o arhitekturi i mozaiku Hrama Svetog Save, obavezni su da plate ulaz. Tačnije, sami posetioci bi trebalo unapred da uplate novac, da bi tu priču čuli u Hramu, bilo da će im govoriti vodiči, ili neko od zaposlenih u hramu. U suprotnom, vodiči mogu priču ispričati ispred hrama, a potom ih pustiti da sami uđu besplatno.

Ekipa pomenutog portala anketirala je Beograđane pitavši da li su upućeni u novu turističku praksu hrama i šta misle o tome. Mišljenja su podeljena, a nekima je ova vest bila novina.

Da upravo sam pročitala, mislim da je 300 dinara ulaz. Možda je to i dobro jer i u drugim zemljama se naplaćuje ulaz, a sad pošto je hram, možda i ne bi trebalo. Cena je pristojna, nije toliko skupa.

Sledeća sagovornica nema ništa protiv jer kako kaže, to je praksa svuda u svetu.

“Nisam čula, ja ovde živim u kraju i ulazim svaki dan gotovo da zapalim sveću, ali ne znam da se naplaćuje to. Za turiste je okej, nešto da čuju, da saznaju, ne možete sve da saznate ovako samo što obiđete. To je praksa svuda u svetu, evo Crkva Svetog Marka u Veneciji i tamo isto imate obilazak uračunat kroz aranžman”, kaže ona.

Jedna Beograđanka ipak misli da ulazak u hram ne treba naplaćivati.

“Ne, nisam čula. Mislim da ulazak u hram ne treba naplaćivati bez obzira da li se radi o turističkim turama ili o bilo kom građaninu”, rekla je ona.

Izvor: espreso.co.rs