Od “koliko daš” do 500 evra – Ovako se kreću cene crkvenih usluga širom Srbije: Najskuplje sahrane i venčanja

|

Od “koliko daš” pa do 500 evra – tako se kreću cene crkvenih usluga u gradovima širom Srbije, a definitivno su najskuplje u Beogradu. Venčanje, krštenje, opelo za sahranu, parastos, osvećenje vode za krsnu slavu i Uskrs, pa čak i lomljenje slavskog kolača u crkvi… Sve se plaća, a najveći izdatak za vernike jeste venčanje pred Bogom, za koje pojedini izdvajaju oko 50.000 dinara.

Sveštenici nemaju zvaničan cenovnik crkvenih usluga nego naplaćuju po principu „Daj onoliko koliko imaš“. Ipak, na neki način nagoveste da su vernici za, recimo, osvećenje vode za krsnu slavu do tada uglavnom plaćali 1.000 dinara i time stave do znanja da manje od 1.000 ne bi trebalo dati.

Jedan sveštenik iz šumadijske eparhije koji nije želeo da ga imenujemo jer kaže da mu nije dozvoljeno pošto nije dobio blagoslov od Crkve, ispričao je da se cene crkvenih usluga, nažalost, razlikuju od eparhije do eparhije što je, smatra, pogrešno.

„Mislim da bi bilo pravednije da svi vernici isto plaćaju ili da moje kolege zaista tako misle kada kažu ‘koliko daš’, a ne posle da pričaju po selu koliko je koji paor dao para. Bilo je pritužbi vernika sa raznih strana, a bilo je, moram priznati, i onih koji su hvalili sveštenike jer nisu želeli da im naplate određenu uslugu“, kaže sagovornik “Nove”.

Trenutna „cenovna situacija“ je, kako kaže sveštenik u jednom gradu u Šumadiji, takva da su cene crkvenih usluga zaista poskupele i to za nekih 20 odsto.

„Svi sveštenici naplaćuju svoje usluge, retki su oni slučajevi kada zaista odbiju da uzmu novac. To se, mahom, desi kada su u pitanju vernici koji su bliski svešteniku ili nas, nažalost, napusti mlad čovek, pa sveštenik ne želi da opterećuje roditelje. Isto je i za parastos odnosno za molitvu za pokojnika. Za tu uslugu većina sveštenika, ukoliko, naravno, poznaje porodicu pokojnika, odbije da uzme novac jer je u pitanju manja suma novca“, objašnjava sveštenik.

Najviše košta sklapanje braka pred Bogom. Cena venčanja kreće se od 15.000 pa do čak 50.000 dinara, u zavisnosti od toga šta mladenci žele i kako se „dogovore sa sveštenikom“.

Primera radi, osim usluge sveštenika koji ih venčava, mladenci plaćaju i zakup crkve koji se kreće između 7.000 i 15.000 dinara. Ukoliko žele da ceremoniju venčanja oplemene i horskom pratnjom, za to će morati da izdvoje od 10.000 do 15.000 dinara.

Cena krštenja se kreće od 10.000 pa do 15.000 dinara, dok u manjim mestima u kojima ima malo meštana, sveštenici naplate čak i manje od 10.000.

Najteže je kada treba platiti dva krštenja jer u poslednje vreme je najviše takvih slučajeva, kada roditelji zajedno s drugim detetom krste i prvo.
Osvećenje vode za Uskrs u većini slučajeva kreće se od 800 do 1.000 dinara, dok se za svećenje vode za krsnu slavu svešteniku uglavnom daje i više.

Usluge se naplaćuju i u najtežim trenucima, a cene kao i obično nisu transparentne i variraju od slučaja do slučaja. Cena se kreće između 10.000 i 15.000 dinara, dok se za parastos naplaćuje još 3.000 dinara dodatno.

U Srbiji je sve poskupelo. Teško je živeti s ogromnim troškovima, a izgleda da je teško i umreti jer su pogrebne usluge, u zavisnosti od preduzeća, poskupele od 20 do 40 odsto u odnosu na prošlu godinu. Osim što je veliki emotivni gubitak za porodicu, smrtni slučaj je i veliki finansijski izdatak.

Oko organizovanja sahrane i svih propratnih elemenata sada treba izdvojiti i do 200.000 dinara, dok je prošle godine ta suma bila znatno manja. Pogrebna oprema u Srbiji poskupela je za 20 do 40 odsto, u zavisnosti od pogrebnog preduzeća, ali i od grada do grada.

Izvor: nova.rs