Minimalac za 9.000 dinara niži od potrošačke korpe: Sindikati apeluju na Vladu da se zaštite najugroženiji

|

Oko 400.000 zaposlenih u Srbiji prima minimalnu zaradu. Ovaj iznos od 201 dinara po radnom satu, ugovoren je još prošlog septembra, a ekonomske okolnosti od tada su se mnogo promenile, inflacija zahuktala, a sindikati su od Vlade zatražili da se o minimalcu pregovara dva puta, a ne jednom godišnje.

Minimalna potrošačka korpa, kojoj su sindikati tokom prošlogodišnjih pregovora težili, ne bi li minimalac izjednačili s njom, po svemu sudeći i dalje će ostati – nedostižna. Najniža zarada kaska za korpom čak 9.000 dinara, pišu Novosti.

“Upozoravamo Vladu, apelujemo i tražimo da se razgovara o temi kako bi se zaštitili najugroženiji. Moramo da nađemo rešenje, inače ćemo za mesec dana imati haos”, poručio je Zoran Mihajlović iz Saveza samostalnih sindikata Srbije, i dodao:

“U septembru 2021. smo pregovarali sa Vladom i poslodavcima i tražili da se izjednači minimalna potrošačka korpa, koja je tada bila oko 40.000 dinara, sa minimalcem. Ipak, oni tada nisu bili na istoj strani, pa je Vlada sama donela odluku da najniži iznos mesečne zarade bude 35.012 dinara, što je u tom trenutku bilo čak 16 odsto ispod minimalne potrošačke korpe.

Po računici sindikata, minimalac je već sada za 24 odsto manji od minimalne potrošačke korpe koja je oko 44.000 dinara.

Prema mišljenju Ivice Cvetanovića, predsednika Konfederacije slobodnih sindikata, minimalna cena rada je još od prošle godine morala da se menja, jer je već bilo naznaka da će inflacija ići naviše.

“Najniži garantovani iznos prima između 350.000 i 400.000 radnika i oni teško mogu da opstanu sa novcem koji prime na mesečnom nivou. Treba pregovarati, a sindikati moraju da insistiraju da minimalac ne sme da bude niži od potrošačke korpe”, zaključuje Cvetanović.

Izvor: blic.rs