Espreso košta 300 dinara, malo pivo 700, a sok čak 500 dinara: Srbi vole da letuju kod komšija, ali su cene podivljale

|

Ni Hrvatsku nije zaobišao rast cena. Mnoge Splićanine ovih dana iznenađuju cene u kafićima u kojima voda u proseku košta 24 kune (3 evra), sok 29 (skoro 4 evra), a toliko košta i malo hrvatsko pivo.

Vlasnik jednog restorana u Splitu na šetalištu, kaže da imaju problem sa manjkom radne snage, za koju kaže da je “slaba i nepostojeća”. On se žali da ljudi više ne žele da rade kao sluge i da je većina onih koji se za to odluče neprofesionalni.

“Ako želite da zadržite vrhunske radnike, morate ih dobro platiti, što se, naravno, odražava i na cifre na meniju. Što se nas tiče, zaposlene šaljemo na razne gastro kurseve, kako bi unapredili svoju profesiju, a samim tim i kvalitet naših usluga“, ponosno ističe.

Šef restorana brze hrane kaže da, iako su im cene slične gore navedenim, planiraju da ih podignu ovih dana.

“To je zato što imamo zimski i letnji cenovnik, Već ima dosta turista, dakle, vreme je za sezonske cene”, kaže on i objašnjava da poskupljenje nabavke mora da se odrazi na cenu hrane, kafe i pića u ugostiteljstvu.

Vlasnici restorana i kafića, kažu da se takođe se udvostručila i cena zakupa prostora, cena kafe je skočila za 15 posto, a najavljuje se i poskupljenje struje.

U jednom od najskupljih kafića u Splitu za espreso je potrebno izdvojiti 18 kuna (oko 2,5 evra), za kolu i vodu 35 kuna (oko 4,5 evra), a za malo domaće pivo 45 kuna (6 evra). Cene u kafićima u Splitu drastično su skočile, a vlasnici restorana poručuju: “Ugostiteljstvo je luksuz, mi živimo od turista, a kafu kuvajte kući”.

Rast cena preliva se iz države u državu, a najveći teret pada na radnike i potrošače, zaključuju Splićanini.

Prema podacima Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (Juta), Hrvatsku je prošle godine posetilo oko 20.000 srpskih turista preko turističkih agencija, a procenjuje se da je oko 120.000 Srba letovala u sopstvenom aranžmanu.

Izvor: kurir.rs