Ako ne popunite ovu potvrdu, možete ostati bez penzije: Obaveštenje se odnosi na oko 400.000 penzionera

|

Svi koji žive u inostranstvu i primaju penziju iz Nemačke ne samo da jednom godišnje dobiju poštu od penzijskog osiguravajućeg društva s obaveštenjem o usklađivanju penzije, nego pismo često sadrži i važnu potvrdu koju ne treba zanemariti.

Takozvanu potvrdu o životu “Lebensbescheinigung” moraju svake godine da prilože mnogi penzioneri čija se penzija isplaćuje u inostranstvu. To je dokaz da ste živi i obrađuje se putem penzijske službe Deutsche Post AG.

Otprilike 400.000 državljana Srbije prima penziju iz Nemačke. Šta treba da se uradi? Ispunite potvrdu, uzmite potvrdu službenog tela, pošaljite nazad originalne obrasce. Ako ste izgubili obrazac, možete preuzeti potvrdu. Moguća digitalna potvrda “Lebensbescheinigung”.

Nemačko penzijsko osiguranje želi da izbegne isplate nakon smrti. Bitno je da primatelji provere sve podatke na potvrdi. Ukoliko je potrebno, greške treba ispraviti i potpisati dokument, piše Feniks magazin.

POred toga, potrebna je službena potvrda koju možete dobiti, primera radi, od lokalnih vlasti, banaka ili nemačkih predstavništava u inostranstvu.

Za to postoje predviđeni rokovi, na primer za 2024. to je 16. avgust. Ukoliko ne bude odgovora do sredine oktobra, isplata penzija prestaje od kraja novembra. Ako se potvrda o životu ne dokaže do kraja aprila naredne godine, penzijski zavod će trajno obustaviti isplatu penzije.

Slanje dokumenata e-poštom ili faksom nije dopušteno. Alternativno, možete pružiti dokaz digitalno. Za to je potreban pametni telefon koji možete koristiti za fotografiranje QR koda na pismu koje ste dobili. Identifikacija se zatim odvija putem aplikacije PostIdent.

Izvor: espreso.co.rs