Usluga “otvaranje flaše vina” koja košta 400 dinara uzburkala mreže – Oglasio se menadžer vinoteke i objasnio o čemu se radi

|

Fiskalni račun na kojem je naplaćena usluga otvaranja flaše vina 400 dinara koji je izvesni Nebojša objavio na Tviteru izazvao je brojne reakcije u stilu “idući put nosim svoj vadičep sa sobom” i “hoće li da naplate i sedenje na stolicama”.

Budući da je objava podigla pravu buru na društvenim mrežama, oglasio se menadžer vinoteke i objasnio o čemu se radi. Naime, u pitanju je usluga “corkage fee” ili kako se kod nas zove “kork” (čep) koju su neki naši restorani i vinarije uveli još pre nekoliko godina, a u svetu je odavno uobičajena, objasnio je za “Alo” menadžer prozvane beogradske vinoteke Miloš D.

“Vinoteka uvek ima nižu cenu pića od restorana. Na primer, jedna flaša tamjanike kod nas košta 890 dinara i to je cena ako je kupite i ponesete kući. Međutim, ukoliko se odlučite da popijete vino kod nas, sednete za naš sto, koristite naše čaše i uslugu konobara, to naplaćujemo 400 dinara, i to piše u cenovniku. U tom slučaju, kad sve saberete, flaša vina košta vas 1.290 dinara, dok bi u bilo kojem restoranu isto to morali da platite 3.000 dinara. Tako da je to opet mnogo jeftinije nego da ste otišli u restoran”, objašnjava Miloš.

Inače, postoji nekoliko vrsta ove usluge. U Rusiji, Kanadi, SAD, mnogim evropskim restoranima možete da donesete svoju flašu vina i popijete uz meze ili večeru, a oni vam naplaćuju to što niste naručili nešto iz njihove ponude, a koristite čaše i pijete svoje piće u njihovom prostoru.

Koliko će biti naplaćena ta usluga, odlučuje podrum pića ili restoran u zavisnosti od toga koliko procene vlasnici da su “izgubili” zbog toga što gost pije sopstveno piće. Na računu koji je uzburkao društvene mreže pisalo je “otvaranje boce vina” što je, kako su iz tog vinskog bara i prodavnice pića kasnije objasnili, nespretan prevod usluge “corkage fee”.

Izvor: alo.rs