Novosađanki Oliveri stigao račun za struju 48.000 dinara umesto uobičajenih 2.000: “Uhvatila sam se za srce, misleći – to je neka ozbiljna greška”

|

U Novom Sadu mnogi potrošači imaju problema sa računima za struju. Sa jedne strane su građani kojima stižu astronomski računi – a sa druge, oni kojima stižu računi sa potrošnjom nula – koji se brinu da će im – pre ili kasnije to biti debelo naplaćeno.

Plaćanje računa uglavnom prođe stresno. Penzionerki Oliveri Radovanović prošlog meseca – bilo je stresnije nego inače. Umesto uobičajene 2.000 – stigao joj je račun za struju od 48.000 dinara, piše N1.

„Uhvatila sam se za srce, misleći bokte – to je neka ozbiljna greška. Da sam gajila marihuanu ili rudarila kriptovalute – možda bih imala toliki račun. Pošto to nisam radila – ja ne znam otkud toliki račun“, kaže Radovanović.

Kako bi dobila odgovor na to pitanje – uputila se ka Elektrovojvodini. Priča kako je tamo dočekao red od stotine jednako zbunjenih i ljutih građana, a snimak je objavila na svom Fejsbuk profilu.

„Mi smo dobili 50.000“.

„50.000 ste dobili?“

„Da“.

„11.902“.

„Jeste li vi to potrošili?“.

„Ne, ni prošli mesec nismo potrošili 9.200, ali smo platili“.

Od ulaska u plavu ili crvenu zonu, a time i astronomskih računa: strahuju i stanari jedne zgrade na Limanu. Priča nam upravnik – od januara komšijama, pa i njemu – stižu računi sa potrošnjom nula.

„Odgovore na elektronsku poštu nisam dobio, a obratio sam se elektronskom poštom kada sam odustao od zvanja, posle 20 minuta čekanja na pozivu broja za reklamacije kad mi se niko nije javio. Svi mi hoćemo da platimo, ali ono što smo potrošili“, kaže upravnik zgrade Saša Bugarski.

Nakon višesatnog stajanja i pod pretnjom dizanja bune u Elektrovojvodini – Olivera je stigla na red. Umesto 48.000, račun je platila 2.300 dinara, pošto joj je upravnik zgrade očitao brojilo.

„Ja se lično pitam – da li će sutra od nas tražiti možda da idem da iskopam tonu uglja, da bih imao struju – ako sad treba ja da popisujem brojilo. Zašto da mi radimo tuđi posao“, pita se Bugarski.

I u Elektrovojvodini su Oliveru uputili na firmu “Montop”, međutim…

„Ja sam nekoliko dana bila uporna, bez obzira što sam predala žalbu i zvala sam Montop. Htela sam da vidim i čujem ko je taj deran ili žensko čeljade koje je zaduženo za očitavanje struje. Jer do sada nikada nije bilo problema“, kaže Radovanović.

Do firme “Montop HRS” na koju je EPS prebacio odgovornost – Olivera nikada nije stigla. Pitanja su im uputili i novinari – i to na dve adrese, ali odgovora nema.

Iz EPS-a kažu da u prošlih mesec i po dana – nije bilo odstupanja od uobičajnog broja reklamacija. Tvrde da je na više od 300.000 izdatih faktura – bilo tek 1.324 osnovane reklamacije.

„Komisija za rešavanje reklamacija u EPS-u ne postoji, postoje samo fiktivno i rešavaju njihove nestručne službe. Mnogobrojni potrošači ne znaju svoja prava ili se ne usuđuju ili ne znaju postupak ulagajna reklamacije da reše svoj problem“, kaže Radomir Ćirilović iz Udruženja za zaštitu potrošača „Prosperitet“.

EPS na pitanja N1 televizije nije odgovorio u potpunosti – na pitanja o preduzeću “Montop” – izbegli su da napišu bilo šta.

Izvor: nova.rs