Ovo su uslovi odlaska u prevremenu penziju: Mnogi ne mogu da rade do 65. godine, rešenje postoji i ovo je sve što treba da znate

|

Razlog koji se navodi kao najčešći za odlazak u prevremenu penziju jeste narušeno zdravlje, kao i činjenica da građani jednostavno nemaju snage da rade do 65 godine života. Mnogi kažu da su istrošeni i mnogo pre nego što steknu starosni uslov za penzionisanje, a prema najnovijim podacima u Srbiji je u prevremenu penziju otišlo tačno 63.868 građana.

Iz PIO fonda kažu da pravo na prevremenu starosnu penziju po Zakonu o PIO postoji od 2015. godine kao i da se broj korisnika kontinuirano povećava. Danas ih ima skoro 70.000, a ukupan broj iz godine u godinu raste.

Ovo je broj korisnika prevremene starosne penzije: Decembar 2018. – 38.652 korisnika; Decembar 2019. – 47.785 korisnika; Decembar 2020. – 54.230 korisnika; Decembar 2021. – 62.353 korisnika; Decembar 2022. – 63.868 korisnika.

*Napomena: Podaci pokazuju ukupan broj korisnika prevremene starosne penzije na kraju decembra svake godine

Muškarci u Srbiji danas u redovnu starosnu penziju mogu sa 65. godina, a toliko će biti potrebno i ženama od 2032. godine. Za penzionisanje žena starosna granica se pomera iz godine u godinu. Od januara one mogu da idu u starosnu penziju sa 63 godine i šest meseca života, umesto 63 godine i četiri meseca, koliko je bilo potrebno da imaju za penzionisanje u 2022. godini.

Ipak, ukoliko osigurano lice ne ispunjava uslove za regularno penzionisanje, po pitanju godina staža ili starosti, opcija koja mu preostaje je upravo odlazak u prevremenu penziju.

Kada se govori o prevremenoj penziji, bitno je istaći da ona košta tj. da se sa prevremenim penzionisanjem umanjuju primanja. Praktično, za svaki mesec pre navršenih 65 ili 63,5 godine, penzija se trajno umanjuje za 0,34 odsto i najviše se može umanjiti do 20,4 odsto.

U slučaju da vas čeka starosna penzija sa punim radnim stažom od 37.800 dinara, ako se odlučite za prevremenu imaćete primanja manja za oko 7.400 dinara (ako ste se odlučili za najraniji mogući odlazak u penziju).

Ukoliko bi vam starosna penzija, sa punim radnim stažom, bila 30.000 dinara, a rešite da se prevremeno penzionišete tri godine ranije, to znači da bi vam mesečni ček bio manji za oko 3.700 dinara, odnosno da bi iznosio 26.300 dinara.

Granica i uslovi za odlazak u prevremenu penziju pomerili su se ove godine kako za žene tako i za muškarce.

Ove godine muškarci u prevremenu penziju mogu da odu sa 40 godina radnog staža i najmanje 60 godina života, a žene u penziju mogu da idu sa 59 godina i 6 meseci.

Pravo na prevremenu starosnu penziju ostvaruje se podnošenjem zahteva Republičkom fondu PIO, posle prestanka osiguranja, osim za osiguranike koji obavljaju delatnost u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad privatnih preduzetnika koji pravo na prevremenu starosnu penziju mogu ostvariti ispunjenjem uslova za sticanje prava na prevremenu starosnu penziju.

Za kraj je važno reći da se korisnik prevremene penzije može zaposliti, i da kada prestane da se bavi datim poslom ili delatnošću, on ima pravo na ponovno određivanje visine penzije pod uslovom da je bio osiguran najmanje godinu dana.

Izvor: espreso.co.rs